قرص خواب چند ساعت اثر دارد و چه وقت آنرا مصرف کنیم؟

بیشتر قرص های خواب آور باید درست قبل از رفتن به رختخواب مصرف شوند. اما سوال اینجاست که قرص خواب چند ساعت اثر دارد؟

عوارض قرص خواب
0 351

قرص خواب آور می تواند یک درمان مؤثر برای بی خوابی مزمن باشد. اما قرص خواب هم مانند هر داروی دیگری می تواند عوارض جانبی داشته باشند. یکی از عوارض جانبی بالقوه آن خواب آلودگی روزانه است.

داروهای خواب دارای قدرت خواب آلودگی قدرتمندی هستند و به این دلیل می توانند مفید باشند که میل به خواب زیادی در شما ایجاد می کنند. اما قطعا هیچ کس دوست ندارد این خواب آلودگی پس از بیدار شدن نیز ادامه یابد.

 

قرص خواب چند ساعت اثر دارد و چه وقت آنرا مصرف کنیم؟

اثر قرص خواب
قرص خواب چند ساعت اثر دارد

یکی از راه های کم کردن خطر خواب آلودگی روزانه، مصرف قرص خواب در زمان مناسب، یعنی شب است. بیشتر قرص های خواب آور باید درست قبل از رفتن به رختخواب مصرف شوند.

شما باید قرص خواب را تنها برای داشتن یک خواب خوب شبانه مصرف کنید. این بدان معنا است که شما باید دارو را حداقل هفت تا هشت ساعت قبل از این که از خواب بیدار شوید، مصرف کرده باشید.

اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که بسیاری از افراد در اواسط شب، قرص خواب آور مصرف می کنند. محققان ایم مطالعه را بر روی تقریبا 2000 نفر را که برای شان قرص خواب تجویز شده بود، بررسی کردند.

نتایج نشان می دهد که 20 درصد از شرکت کنندگان، مصرف یک داروی خواب در اواسط شب، گزارش کرده اند. برخی از آنها حتی قرص خواب را دو بار در یک شب مصرف کردند.

مصرف قرص خواب در اواسط شب، به شدت خطر خواب آلودگی در طول روز را افزایش می دهد. این امر همچنین منجر به افزایش خطر برخاستن از رختخواب در حالی که هنوز کاملا هوشیار نیستید، می شود. این موضوع نیز به نوبه خود می تواند منجر به مشکلی مانند “خواب در حین رانندگی” شود.

 

اختلال عدم توانایی حفظ خواب

اختلال عدم توانایی حفظ خواب
داروی خواب اینترمزو (Intermezzo)

بسیاری از افراد مبتلا به بی خوابی در اواسط شب از خواب بیدار می شوند و برای بازگشت به خواب تلاش فراوانی می کنند. این مشکل «اختلال عدم توانایی حفظ خواب» نامیده می شود.

اینترمزو (Intermezzo) یکی از قرص های خواب آور است که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای اختلال عدم توانایی حفظ خواب تایید کرده است. تنها این دارو را می توان در اواسط شب مصرف کرد. شما باید آن را زمانی مصرف کنید که حداقل چهار ساعت از میزان خواب کامل تان باقی مانده است.

در خصوص این که آیا قرص خواب برای شما مناسب است یا خیر، با پزشک خود مشورت کنید. و همیشه نکات ایمنی برای مصرف قرص های خواب را به دقت دنبال کنید.

یکی دیگر از گزینه های موثر درمان بی خوابی، درمان شناختی رفتاری یا CBT-I است. این درمان به شما کمک می کند که استراتژی های جدیدی را برای خواب بهتر یاد بگیرید. درمان شناختی رفتاری ممکن است شامل روش هایی مانند کاهش استرس، ریلکسیشن و مدیریت برنامه خواب باشد.

دوست عزیز، چنانچه به طور مداوم از مشکل بی خوابی رنج می برید و این موضوع بر کیفیت زندگی تان تاثیر گذاشته است، می توانید همین امروز با کلینیک خواب ما نیز تماس حاصل نمایید.

شاد و سلامت باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.