آیا هر شب گوسفندها رو می شمارید اما باز هم خواب تان نمی برد؟ + فیلم

در این که خواب یک عامل کلیدی در سلامت فردی، آمادگی ذهنی و سلامت کلی است، هیچ شکی نیست. نشان داده شده است که خواب مناسب موجب بهبود حافظه، افزایش امید به زندگی، و بهبود بهره وری مان می گردد. و خوابی که کافی نباشد، ما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های مزمن سلامت قرار می دهد، ما را بیشتر مستعد تصادف کردن می سازد، و حتی می تواند به افزایش وزن منجر شود.

اما اگر تنها سلامت ما در معرض خطر نباشد، چه؟ مطالعات متعدد نشان می دهد که خواب همچنین می تواند بر شادی، روابط و تفکر مثبت ما اثر بگذارد.

ما می خواستیم در این مورد بیشتر بدانیم، بنابراین از بیش از 2000 نفر درخواست کردیم تا درباره کیفیت خواب شان، سطح شادی و روابط شان صحبت کنند. در ادامه به نتایجی که حاصل از این تحقیق دریافتیم، اشاره خواهیم کرد.

 

آیا خواب ما را خوشحال می کند؟

خواب
علائم ریتم نامنظم خواب و بیداری

همانطور که ممکن است حدس بزنید، ارتباط بین شادمانی و خواب شبانه بسیار قوی است. افرادی که گزارش دادند تا حدودی ناراضی یا کاملا ناراضی بودند، به طور متوسط ​​کمتر از هفت ساعت خواب شبانه داشتند، در حالی که افراد “کاملا خوشحال” کمی بیش از هفت ساعت خواب در هر شب را گزارش کردند.

تفاوت این مدت زمان نسبتا کوچک است، و افراد کاملا شاد تنها در حدود 24 دقیقه خواب بیشتر از افرادی که کاملا ناراضی هستند در شب می خوابند، اما به نظر می رسد حتی این مقدار خواب بیشتر، تفاوت زیادی را در نهایت ایجاد می کند. یک مطالعه به این نتیجه رسید که حتی یک ساعت خواب بیشتر، باعث کاهش التهاب و مشکلات سلامتی می شود.

هنگامی که یافته های مان را بر اساس جنسیت تجزیه و تحلیل کردیم، نتایج جالب تر هم شد. زنان به طور متوسط ​​کمتر از مردان می خوابند، اما به نظر می رسد عادات خواب شان با شادی بیشتر آنها در ارتباط است. مردان در بین همه گروه ها به طور متوسط ​​بین 6.9 و 7.1 ساعت خواب در هر شب دریافت می کنند. از سوی دیگر، زنان خواب 5.9 تا 7.0 را گزارش می کنند، و آنهایی که حداقل ساعت های خواب را گزارش می دهند، گزارش کمترین میزان شادی را نیز دارند، و کسانی که بیشترین میزان خواب را گزارش می دهند، از بیشترین میزان شادی برخوردارند.

سن نیز اختلاف جالب در داده ها را ایجاد می کند، در حالی که کسانی که 25 یا بیشتر هستند بیشتر احتمال دارد که بدون در نظر گرفتن سطح خوشبختی خود، مقدار زیادی از خواب را دریافت کنند.

آیا ساعت خواب بر كيفيت زندگی تاثیر دارد؟ پاسخ از زبان دکتر مصطفی امیری متخصص اختلالات خواب:

آیا خواب روابط ما را می سازد؟

دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن
تاثیر خواب

اگر خواب بر سلامتی ما تاثیر می گذارد، آیا می تواند بر روابط ما نیز آسیب وارد کند؟ ما از شرکت کنندگان در این نظرسنجی پرسیدیم که چقدر هنگامی که در خانه هستند احساس خوشحالی می کنند و پاسخ ها را بر اساس کیفیت خوابشان شان دسته بندی کردیم.

جالب توجه است، برای کسانی که کاملا، عمدتا یا تا حدودی خوشحال هستند و برای کسانی که در روابط شان تا حدودی ناراضی هستند، به نظر نمی رسد این موضوع با خواب ارتباط قوی داشته باشد. کسانی که اغلب در خصوص روابط خود نگران هستند، خواب بیشتری نسبت به کسانی که گاهی اوقات نگران هستند، دارند. کسانی که گزارش می دهند که در خانه کاملا خوشحال هستند، خواب کمتری نسبت به کسانی که می گویند که تقریبا خوشحال هستند، دارند. برای کسانی که بین 6/8 ساعت تا 7 ساعت در شب می خوابند، احساسات مربوط به روابط بسیار متفاوت است.

با این حال، برای کسانی که خواب کمتری دارند، داستان متفاوت است: در هر دسته بندی انفرادی (رضایت از روابط، قدردانی برای روابط، و نگرانی ها) افرادی که حداقل خواب را دریافت می کنند، بدترین نتیجه را داشته اند. خواب کمتر از 6/8 ساعت به منزله نارضایتی کامل در روابط، نگرانی مداوم و ناخشنودی در همه امور است. تنها سوالی که باقی می ماند این است: آیا خواب بد بر روابط تاثیر می گذارد و یا روابط بد است که بر خواب اثرگذار است؟

 

مجردها بهتر می خوابند؟

تاخیر در خواب و بیداری
فواید خواب

با توجه به نظرسنجی ما، اگر شما رابطه بدی با فردی دارید، خواب خوبی هم دریافت نمی کنید. اما اگر شما هیچ رابطه ای با کسی نداشته باشید چه اتفاقی می افتد؟ به نظر می رسد در هر گروه از این نظرسنجی، افراد مجرد بیشتریم میزان خواب را دریافت می کنند، و افرادی که جدا شده اند، کمتر می خوابند.

شایان توجه است، هنگامی که زن و شوهری در کنار هم به سر می برند، به نظر می رسد کیفیت خواب نیز به طور کلی طولانی تر می شود که شاید با توجه به عوامل خارجی مانند فرزند آوری، خرج و مخارج، و دیگر تعهدات بزرگ، زوج هایی که بلند مدت تر با هم هستند، این احتمال بیشتر نیز می شود.

 

عادات افرادی که خوب می خوابند

درمان بی خوابی در طب سنتی
خواب با کیفیت

به خوبی ثابت شده است که داروی خواب ما را تحت تاثیر قرار می دهد، اما کدام یک از داروها بهتر است و کدام خواب را بدتر می کند؟

بر اساس تحقیقات ما، افرادی که داروهای سرماخوردگی، آنتی آریتمیک (داروهای قلبی) یا داروهای تجویزی دیگر مصرف می کردند، خواب بیشتری داشتند. کسانی که حداقل خواب را دریافت می کردند، جایگزین نیکوتین (مانند پچ)، چای تحریک کننده خواب یا داروهای آلرژیک (از جمله بنادریل) مصرف می کردند.

 

راحتی، سکوت و خواب

درمان بی خوابی بزرگسالان
محیط خواب آرام

خوشبختانه برای کسانی که در محله های پر سر و صدا زندگی می کنند یا تشک های ناراحت کننده و فیلتر های نامناسب نور دارند: بررسی ها نشان می دهد که کمی سر و صدا و ناراحتی به شدت با کیفیت خواب در ارتباط نیست. افرادی که در معرض کمی نور در اتاق خود بودند، تشک شان تا اندازه ای ناراحت کننده است و خانه خیلی آرامی ندارند، گزارش دادند که خواب خوبی داشته اند.

البته، نور، راحتی و سر و صدا، مهم است، اما تنها در صورتی که بسیار چشمگیر و قابل توجه باشند. افرادی که اتاق “بسیار روشن”، تشک “بسیار ناراحت کننده” یا خانه “پر سر و صدایی” دارند، نسبت به گروه های دیگر بسیار کمتر از می خوابند.

 

نتیجه گیری

بسیار واضح و مبرهن است که افرادی که به خوبی می خوابند، شاد تر نیز هستند و کسانی که حداقل خواب را دریافت می کنند نیز احتمالا غمگین، تنها و در روابط شان ناخشنود و ناراضی هستند.

افرادی که اذعان داشتند تشک شان تا حدودی ناراحت کننده است، احتمالا باید ببینند آیا می توانند تشک بهتری را مطابق با نیازهای شان تعویض کنند تا بتوانند در خواب بهتر و با کیفیت تری دریافت کنند.

همچنین آنچه  که بسیار روشن است، این است که عادات ما بر خواب مان تاثیرگذار می باشد: انجام مراقبه قبل از خواب برای بهتر خوابیدن مفید است، در حالی که تا دیر وقت کار کردن به هیچ وجه درست نمی باشد. به همین دلیل در نظر گرفتن چیزهایی مانند پرده های با کیفیت خوب که قابلیت فیلتر کردن نور را داشته باشد و تشک های راحت و مناسب یا داشتن محیط خوابی ساکت و آرام از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

دوست عزیز، چنانچه به طور مداوم از مشکل بی خوابی رنج می برید و این موضوع بر کیفیت زندگی تان تاثیر گذاشته است، می توانید همین امروز با کلینیک خواب ما نیز تماس حاصل نمایید.

شاد و سلامت باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش


 بهرست، بزرگترین گروه فوق تخصصی تشخیص و درمان اختلالات خواب در ایران


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد ارزیابی و ویزیت متخصص مغز و اعصاب و روانپزشکی ☎ 22616377_021

نوبت مستقیم انجام تست خواب (فقط برای نوبت تست) ☎ 09019287191

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627


اگر بی خوابی دارید، نیازی به مراجعه حضوری یا حتی نیازی به تماس تلفنی هم ندارید! با خرید دوره زیر که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، می توانید بی خوابی تان را برای همیشه و بدون دارو درمان کنید (کلیک کنید)

درمان کامل یی خوابی بدون دارو

درمان بی خوابی بدون دارو با 77 روش علمی و قطعی (برای شروع درمان، اینجا کلیک کنید)


 

5 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد

لطفا درباره آپنه خواب انسدادی هم توضیح بدید.

پیمایش به بالا