چگونه با یک درمان جامع می توان معتادان زولپیدم را ترک داد؟

زولپیدم، ترک زولپیدم، عوارض زولپیدم و معتادان زولپیدم

 

بی خوابی شبانه و زولپیدم
بی خوابی چیست؟

بی خوابی یکی از شکایات شایعی است که در مطب پزشکان به وفور مطرح می شود. به نظر می رسد بیشتر افراد همیشه برای به خواب رفتن و حفظ خواب با مشکل مواجه می شوند، و به همین خاطر تعداد زیادی از افراد به مصرف داروهای خواب آور وابسته هستند.

در واقع، طبق داده های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، بین 50 تا 70 میلیون بزرگسال با مشکل خواب دست و پنجه نرم می کنند(منبع).

زولپیدم (آمبین) یک داروی تجویزی جزء رده آرامبخش – خواب آور است که در سال 1992 معرفی شد. زولپیدم به عنوان یک داروی معجزه آسا شناخته می شود که بسیار سریع عمل می کند و موثر است و موجب می شود افراد مصرف کننده به راحتی بخوابند. پس مشکل چیست؟

به دلیل کارایی بالایی که این دارو دارد، بسیاری از افرادی که برای خواب شبانه خود به زولپیدم اعتماد می کنند، ممکن است از لحاظ روان شناختی به این دارو اعتیاد پیدا کنند و دیگر نتوانند بدون مصرف آن به راحتی بخوابند.

این امر زمینه را برای ایجاد وابستگی یا اعتیاد مساعد می کند که می تواند پیامدهای بسیاری جدی داشته باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، دانستن این که چگونه اعتیاد به زولپیدم را از بین ببرید، بسیار اهمیت پیدا می کند، چرا که می تواند شخص را به درمان هدایت کند.

 

زولپیدم چیست؟

زولپیدم
درمان بی خوابی با زولپیدم

زولپیدم یا آمبین برای درمان مشکل خواب (بی خوابی) در بزرگسالان تجویز می شود. اگر در به خواب رفتن مشکل دارید، این قرص به شما کمک می کند سریع تر به خواب بروید، بنابراین می توانید یک خواب شبانه بهتر تجربه کنید. زولپیدم متعلق به یک دسته دارویی است که به نام آرامبخش-خواب آور مشهور هستند. این قرص در مغز تان کاری می کند که اثرات آرامش بخش تولید شود.

اثرات زولپیدم معمولا ظرف 15 دقیقه پس از مصرف قرص به سرعت، شروع می شود. به همین دلیل، فردی که زولپیدم را مصرف می کند باید این را بداند که هنگامی که قصد رفتن به رختخواب را دارد، آن را مصرف کند. این به آن دلیل است که اثرات خواب آوری که زولپیدم ایجاد می کند، منجر به بروز رفتارهای بسیار غیر معمول، و در برخی موارد خطرناک می شود.

برخی از افراد فعالیت هایی را تجربه می کنند که خاطره ای از آن در روز بعد ندارند. این ممکن است شامل خرید آنلاین، پخت و پز غذا، ارسال پیامک و ایمیل و حتی رانندگی تحت تاثیر دارو باشد. اگر فردی زولپیدم را قبل از اینکه به تخت خواب برود، مصرف کند، حوادثی نیز ممکن است اتفاق بیافتد. به عنوان مثال، هنگامی که پس از مصرف زولپیدم پشت کامپیوتر می نشینید، ممکن است به معنای واقعی کلمه خواب تان ببرد و از روی صندلی سقوط کنید.

ممکن است در حالی که خواب هستید در خانه راه بروید و یا از راه پله بالا یا پایین بروید که این نیز فرصت را برای بروز حوادث فراهم می کند. رانندگی در حالی که تحت تاثیر زولپیدم هستید، می تواند منجر به یک سانحه تصادف جدی و یا حتی مرگبار شود.

زولپیدم برای مصرف طولانی مدت در نظر گرفته نشده است، بلکه تنها برای درمان دوره ای بی خوابی طراحی شده است. این دارو می تواند وابستگی روانی ایجاد کند که در آن فرد به طور خودکار هر شب سراغ دارو می رود. پس از مصرف مداوم و منظم، بدن به اثرات زولپیدم مقاومت نشان می دهد، که اغلب موجب می شود فرد برای تاثیر اثر اصلی، بیش از حد تجویز شده مصرف کند.

حقایقی درباره داروی زولپيدم از زبان دکتر مصطفی امیری، متخصص اختلالات خواب:

علائم سوء مصرف یا اعتیاد به زولپیدم

معتادان زولپیدم
علائم اعتیاد به زولپیدم

هنگامی که زولپیدم بیش از حد استفاده شود یا مورد سوء استفاده قرار گیرد، مانند مصرف دوزهای بالاتر از حد تجویز شده، استفاده از دارو به همراه الکل یا خرد کردن دارو و استعمال آن از بینی، عواقب بسیار ناگواری ممکن است رخ دهد. مصرف توامان الکل با زولپیدم بسیار خطرناک است، چرا که هر دو فشار سیستم عصبی مرکزی را کم می کنند. برخی از نشانه های سوء مصرف زولپیدم عبارتند از:

 • مصرف زولپیدم در طول روز
 • مراجعه به دکتر های متعدد برای تجویز مجدد دارو
 • استفاده تفریحی از دارو
 • مصرف دوزهای بالاتر از حد توصیه شده
 • مشکلات تمرکز
 • مشکلات حافظه
 • احساس اضطراب در صورت عدم وجود قرص در بطری
 • تجربه علائم ترک در هنگام تلاش برای قطع مصرف زولپیدم

 

عوارض جانبی رایجتر زولپیدم

عوارض جانبی شایع زولپیدم می تواند شامل موارد زیر باشد:

سردرد
خواب آلودگی طی روز
سرگیجه و احساس گیجی
اسهال
خشکی دهان
درد قفسه سینه
تپش قلب (ضربان قلب سریع ، قوی یا نامنظم )
سبکی سر
درد عضلانی

اگر این اثرات خفیف باشد ، ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدت این علائم بیشتر است یا اگر این نشانه ها از بین نمی روند ، با پزشکتان در مورد این عوارض صحبت کنید.

 

 

سم زدایی زولپیدم از بدن معتادان زولپیدم

معتادان زولپیدم
سم زدایی زولپیدم

هنگامی که فردی به زولپیدم اعتیاد پیدا می کند، ممکن است بهتر باشد برای دریافت کمک حرفه ای به پزشک مراجعه کند تا به طور فردی برای ترک اعتیاد آن، با استفاده از سم زدایی برنامه ریزی شود. مغز به روند تاثیرگذار روزانه این دارو عادت کرده است، بنابراین در دوران سم زدایی پزشکی تحت نظارت پزشک احتمالا فرد را در یک برنامه کاهش دهنده قرار می دهد. با کاهش آهسته و تدریجی دوز در طول یک دوره چند روزه، فرد می تواند با خیال راحت زولپیدم را از بدن سم زدایی کند.

سم زدایی شامل تجربه علائم ترک است که می تواند توسط تیم پزشکی سم زدایی مدیریت شود. افرادی که سعی می کنند خودشان کار سم زدایی را انجام دهند، معمولا فرایند را تکمیل نمی کنند، زیرا بدون کمک، تحمل علائم ترک بسیار دشوار است. یک تیم سم زدایی آموزش دیده مداخلات پزشکی را برای کمک به علائم ترک و امداد رسانی ارائه خواهد داد. علائم ترک اعتیاد عبارتند از:

 • حملات هراس
 • بی خوابی
 • لرزش دست
 • تحریک پذیری و عصبی شدن
 • تهوع و استفراغ
 • معده درد
 • سرگیجه

اکثر دوره های ضد سم زدایی زولپیدم به طور متوسط ​​7 روز طول می کشد. شدت علائم با مدت زمان اعتیاد به زولپیدم و میزان مصرف معمول آن مرتبط است.

 

رهایی معتادان از زولپیدم

ترک معتادان زولپیدم
رهایی معتادان از زولپیدم

این که فکر کنید همه چیز با سم زدایی زولپیدم به تنهایی خوب پیش خواهد رفت، کاملا اشتباه است. سم زدایی کردن مواد به تنهایی به تغيير و تصحيح الگوهایی كه به اعتیاد منجر شده اند، نمی پردازد. برای به حداقل رساندن رفتارهای بازتابی، باید به روان درمانی، یعنی درمان شناختی رفتاری، برای ترک الگوهای رفتاری یا اختلال رفتاری و جایگزینی آنها با عادات جدید و سالم متوسل شد.

درمان رهایی از زولپیدم می تواند به دو صورت، یک برنامه سرپایی یا یک برنامه بستری حاصل شود. نوع برنامه ای که مناسب شما است بستگی به این دارد که اعتیاد تا چه اندازه شدید است، سوء مصرف یا اعتیاد به سایر دیگر نیز وجود دارد، و این که در سلامت روان هم مشکلی رویت می شود یا خیر. بستری شدن برای این موارد بسیار مناسب تر است، زیرا رویکرد درمانی متمرکز تری در محیط ساختاری ارائه می دهد.

درمان رهایی از زولپیدم به روش سرپایی، برای افراد در فاز اولیه اعتیاد به زولپیدم مفید است. برنامه های سرپایی، سطوح مختلفی از درمان با میزان شدت متفاوت ارائه می دهد و در حین گذراندن این برنامه، فرد در خانه خود اقامت دارد. این روش انعطاف پذیری بیشتری برای افرادی که جهت غلبه بر رفتارهای اعتیاد آور نیاز به کمک دارند، اما مجبور به ادامه کار یا حضور در مدرسه هستند را فراهم می کند.

درمان رهایی از زولپیدم چه به صورت بستری و چه سرپایی باشد، نیازمند یک برنامه جامع شامل صحبت درمانی فردی، گروه درمانی، خانواده درمانی (در صورت لزوم)، جلسات بهبودی، مدیریت دارو (در صورت لزوم) و برنامه ریزی برای پیشگیری از عود خواهد بود.

 

آیا می توان داروی دیگری را برای معتادان زولپیدم جایگزین کرد؟

داروی خواب آور
قرص خواب آور برای بی خوابی

طبق گزارشات نیویورک دیلی نیوز، نزدیک به 9 میلیون آمریکایی برای آن که قادر به خوابیدن یا حفظ خواب در شب باشند از قرص خواب استفاده می کنند. این بدان علت است که نزدیک به 10 درصد بزرگسالان آمریکایی از بی خوابی مزمن رنج می برند. چندین جایگزین دارویی برای زولپیدم وجود دارد، اگرچه ممکن است عوارض جانبی و خطرات بهداشتی همچنان وجود داشته باشند. از آنجایی که در صورت مصرف طولانی مدت زولپیدم، مغز به آن مقاومت پیدا می کند، جایگزین کردن یک داروی دیگر می تواند موثر باشد. داروهایی که معمولا برای درمان بی خوابی تجویز می شود عبارتند از:

 • لونستا (اسزوپیکلون) و سوناتا (زالپلون): آرامبخش و خواب آور مشابه با زولپیدم با عوارض جانبی و خطرات بهداشتی مشابه؛ ممکن است یک جایگزین کوتاه مدت موثر باشد.
 • رستوریل (تمازپام) یا زاناکس (آلپرازولام): داروهای بنزودیازپین معمولا برای درمان بی خوابی و اختلالات خواب کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرند، اگر چه عوارض جانبی مشابه و در صورتی که در طولانی مدت مصرف شوند، خطرات بالقوه بیشتری برای سوء مصرف و وابستگی نسبت به سایر داروهای آرام بخش-خواب آور دارند.
 • سیلنور (دوکسپین): داروهای خواب آور موثر؛ همچنین ممکن است موجب اختلالات اضطرابی یا فراموشی در طول روز شود/.
 • روزرم (رائملتون): آگونیست گیرنده ملاتونین در به خواب رفتن است؛ ممکن است در کوتاه مدت موثر باشد و موجب خواب آلودگی و خستگی روزمره شود.
 • داروهای ضد افسردگی: برخی از داروهای ضد افسردگی ممکن است برای سرکوب اضطراب و انتقال دهنده های عصبی در مغز به خواب کمک کند، اگر چه وابستگی و تحمل ممکن است با مصرف طولانی مدت رخ دهد.
 • داروهای بدون نسخه: به طور کلی داروهای آنتی هیستامین ممکن است برای کمک به خواب مفید باشند، هرچند ممکن است خواب آلودگی روزانه یا اختلال در روز بعد حاصل شود.

در اغلب اوقات، همانطور که در دستورالعمل آن ها ذکر شده، مصرف داروها در حد مورد نظر بسیار موثر و ایمن می باشد. مصرف داروهای دیگر یا نوشیدن الکل عوارض جانبی این داروها را افزایش می دهند، و در هنگام مصرف باید از آنها اجتناب شود. بسیاری از مشکلات خواب و علائم بی خوابی ممکن است به دلیل یک عارضه جانبی در سلامت روانی یا سایر مسائل پزشکی باشد. هنگامی که علائم بیش از 7-10 روز ادامه پیدا می کند، باید برای ارزیابی سایر علل احتمالی، مورد بررسی قرار گیرید.

دوست عزیز، چنانچه به طور مداوم از مشکل بی خوابی رنج می برید و این موضوع بر کیفیت زندگی تان تاثیر گذاشته است، پیش از آن که با پیامدهای مصرف زولپیدم دست و پنجه نرم کنید، می توانید با کلینیک خواب ما نیز تماس حاصل نمایید.

 بهرست، بزرگترین گروه فوق تخصصی تشخیص و درمان اختلالات خواب در ایران


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد ارزیابی و ویزیت متخصص مغز و اعصاب و روانپزشکی ☎ 22616377_021

نوبت مستقیم انجام تست خواب (فقط برای نوبت تست) ☎ 09019287191

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627


اگر بی خوابی دارید، نیازی به مراجعه حضوری یا حتی نیازی به تماس تلفنی هم ندارید! با خرید دوره زیر که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، می توانید بی خوابی تان را برای همیشه و بدون دارو درمان کنید (کلیک کنید)

درمان کامل یی خوابی بدون دارو

درمان بی خوابی بدون دارو با 77 روش علمی و قطعی (برای شروع درمان، اینجا کلیک کنید)


 

4.5 2 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Hossein Fooladi

سلام بر مدیریت محترم سایت اسم من حسین فولادی است و ۱۸ ساله هستم حدود شش ماه است داروی زولپیدم را مصرف میکنم و از یک نصف قرص دوز ۵ به چهار قرص دوز ۱۰ تبدیل شد بنده دیروز دست به خودکشی زده و رگ خود را زدم و و ۸ تا قرص مصرف کردم دوز ۱۰ و اینکه از این کارم پشیمان شدم و میخواستم بگم خانواده من روستایی هستند و فرهنگ روانشناس رفتن را ندارن می خواستم شما کمکم کنید ممنون از سایت شما

مجتبی

سلام میتونی ترک کنی باید دکتر اعصاب روان بری تا قرص جایگزین کنه منم روزی5میخوردم الان قرص جایگزین کرده 15روز نمیخورم

علی ح@

ممنون از شما

پیمایش به بالا