سندرم خواب ناکافی ، محرومیت از خواب ، نداشتن خواب کافی ، راه حل چیست؟! + فیلم

تشریح سندرم خواب ناکافی یا محرومیت از خواب

خواب ناکافی
درمان بی خوابی مزمن

سندرم خواب ناکافی یا محرومیت از خواب هنگامی رخ می دهد که شما به طور مرتب نتوانید در شب به اندازه کافی بخوابید. نتیجه محرومیت از خواب است. این باعث می شود که شما احساس آرامش کنید و در طول روز آرام باشید.

این نتیجه انتخاب هایی است که شما را از داشتن خواب کافی منع می کند. این رویداد ارادی، اما غیر عمدی است. شما معمولا نمی دانید که به خواب بیشتر نیاز دارید. یک بررسی نشان می دهد که اگر فرصت خواب نصیب تان شود، به خوبی می خوابید. همچنین هیچ دلیل پزشکی برای خواب آلودگی شما شناسایی نشده است و بررسی ذهنی و روانی نیز چیزی غیر طبیعی نشان نمی دهد.

در جدول زیر، خواب مورد نیاز در گروه های سنی مختلف ذکر شده است:

میزان خواب توصیه شده در هر  روز گروه سنی  
بین 14 تا 17 ساعت نوزادان تا سه ماه  
12 تا 16 ساعت در 24 شبانه روز نوپایان 4 تا 12 ماهه  
11 تا 14 ساعت در 24 ساعت شبانه روز کودکان 1 تا 2 ساله  
10 تا 13 ساعت در 24 ساعت شبانه روز کودکان 3 تا 5 ساله  
9 تا 12 ساعت در 24 ساعت شبانه روز کودکان 6 تا 12 ساله  
8 تا 10 ساعت در 24 ساعت شبانه روز نوجوانان 13 تا 18 ساله  
بیش از 7 ساعت در 24 ساعت شبانه روز بزرگسالان 18 تا 60 ساله  
بین 7 تا 9 ساعت میانسالان 61 تا 64 ساله  
بین 7 تا 8 ساعت سالمندان بالای 65 سال  

 

علائم محرومیت از خواب

خواب ناکافی
مهمترین عوارض بی خوابی بر بدن

کسی که سندرم خواب ناکافی دارد ممکن است:

 • به طور معمول، شب ها کمتر از 8 ساعت را در رختخواب سپری کند
 • یک دوست صمیمی یا اعضای خانواده داشته باشند که متوجه شود او به خواب بیشتر از آنچه دریافت می کند نیاز دارد
 • اگر مدت طولانی تری بخوابد، علائمش بهبود می یابند
 • هیچ گونه بیماری یا اختلالات خواب دیگری که نشان دهنده خواب آلودگی بیش از اندازه است، نداشته باشد
 • دارای مشکلات تمرکز و توجه، سطح انرژی پایین، کاهش هشیاری، پریشانی، تحریک پذیری یا خستگی باشد.

 

عوامل خطر محرومیت از خواب

علت بیخوابی زنان
علت بی خوابی زنان

این سندرم در حدود دو درصد از افرادی که به مرکز خواب مراجعه می کنند، وجد دارد. این عارضه در بزرگسالان است که اواسط تا اواخر دهه 30 عمرشان را سپری می کنند. سندرم خواب ناکافی اغلب تا زمانی که به 40 سالگی برسید شناخته نمی شود. همچنین در مردان بیشتر از زنان احتمال بروز آن وجود دارد. این سندرم می تواند به واسطه برنامه کاری روزانه ایجاد شود که نیاز به این دارد کار خود را در ساعات بسیار اولیه روز آغاز کنید. این امر، زمان خواب شما را کاهش می دهد. افراد مبتلا به این اختلال اغلب علت اصلی را نادیده می گیرند.

 

تشخیص

متخصص مغز و اعصاب
دکتر مصطفی امیری

شما باید جهت بررسی تمام علائم خود حتما به یک متخصص خواب مراجعه کنید. او می تواند سایر اختلالات خوابی که ممکن است موجب خواب آلودگی شما شده را تشخیص دهد. خواب آلودگی می تواند منجر به اختلالات فراوان دیگری شود. این موارد عبارتند از:

در این خصوص لازم است پزشک همه سوابق پزشکی شما را بداند. سوابق خواب تان نیز مفید خواهد بود. این اطلاعات شامل پرسش هایی از فردی که در کنار شما می خوابد نیز می شود. همچنین ممکن است لازم باشد برای چند هفته، اطلاعات خواب روزانه خود را نیز در دفتری ثبت کنید. این یادداشت باید شامل زمانی که شما به طور معمول به خواب می روید و بیدار می شوید، باشد.

ممکن است پزشک انجام تست خواب شبانه را توصیه کند. این نوع تست، یک پلی سومنوگرافی است. تست خواب، بهترین روش برای ارزیابی خواب شماست. این تست، نمودار امواج مغزی، ضربان قلب و تنفس تان در طول خواب را نشان می دهد. همچنین حرکات دست و پا را ثبت می کند. تست خواب نشان خواهد داد که آیا شما دارای آپنه خواب مرکزی است یا خیر. این روش، همچنین شدت مشکل را نشان می دهد.

همچنین ممکن است برای انجام تست چرت زدن لازم باشد روز بعد نیز در کلینیک بمانید. این تست با نام تست خواب آلودگی طی روز (MSLT) نیز شناخته می شود. این روش، ابزاری است جهت اندازه گیری این امر که چه مدت طول می کشد تا در طول روز به خواب بروید. این تست همچنین نشان می دهد زمانی که یک چرت کوتاه می زنید، چه نوع خوابی خواهید داشت. در صورت لزوم ممکن است انجام سایر تست های آزمایشگاهی نیز نیاز باشد.

 

درمان محرومیت از خواب

ابتدا باید سایر اختلالات خواب، علت خواب آلودگی شما را رد کنند. به محض این که علت مشکل یافت شود، سندرم خواب ناکافی به راحتی درمان می شود. و شما به زودی قادر خواهید بود هر شب برای مدت طولانی تری بخوابید. درمان باید به طور قطع علائم را به پایان برساند.

راهكارهاي موثر در درمان بيخوابي از زبان دکتر مصطفی امیری، متخصص اختلالات خواب:

 

آیا مصرف قرص برای بی خوابی خوب است؟

داروی خواب آور
قرص خواب آور برای بی خوابی

قرص های خواب آور در کلاس های مختلف و مارک های متعدد موجود هستند. تنها پزشک تان می تواند بر اساس علت و طول مدتی که دچار مشکل خواب شده اید و همچنین نوع خاصی از بی خوابی که در حال تجربه آن هستید، تعیین کند که کدام قرص خواب برای بی خوابی شما موثر تر است و بهترین عملکرد را دارد نشان می دهد. پزشک تان همچنین سایر مشکلات پزشکی احتمالی در شما یا داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید را نیز مورد توجه قرار می دهد و بر این اساس تصمیم گیری می کند. از این رو مصرف قرص خواب آور بدون نسخه به هیچ وجه توصیه نمی شود و اغلب داروخانه ها از ارائه آن خودداری می کنند. رایج ترین اشکال قرص خواب برای بی خوابی عبارتند از:

 • آمبین (زولپیدم تارترات)
 • دالمان (فلورازپام هیدروکلراید)
 • هالسیون (تریازولام)
 • لونستا (اسزوپیکلون)
 • پروسوم (استازولام)
 • رستوریل (تمازپام)
 • Rozerem® (راملتئون)
 • سیلنور (دوکسپین)
 • سوناتا (زالپلون)
 • دسیرل (ترازودون)
 • بلسومرا (سوورکسانت)
 • قرص های خواب آور بدون نسخه از جمله آنتی هیستامین، ملاتونین، داروهای گیاهی و غیره …)

هر دارو دارای پتانسیلی برای ایجاد برخی عوارض جانبی است. این عوارض اغلب بسیار خفیف هستند. برخی از آن ها عبارتند از سرگیجه و ناراحتی معده. اما برخی از عوارض جانبی نیز می تواند بسیار شدید باشند. شما باید در مورد این مسئله به طور دقیق با پزشک خود مشورت کنید.

 

دوست عزیز، چنانچه به طور مداوم از مشکل بی خوابی یا محرومیت از خواب رنج می برید و این موضوع بر کیفیت زندگی تان تاثیر گذاشته است، می توانید همین امروز با کلینیک خواب ما نیز تماس حاصل نمایید.

شاد و سلامت باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش


 بهرست، بزرگترین گروه فوق تخصصی تشخیص و درمان اختلالات خواب در ایران


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد ارزیابی و ویزیت متخصص مغز و اعصاب و روانپزشکی ☎ 22616377_021

نوبت مستقیم انجام تست خواب (فقط برای نوبت تست) ☎ 09019287191

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627


اگر بی خوابی دارید، نیازی به مراجعه حضوری یا حتی نیازی به تماس تلفنی هم ندارید! با خرید دوره زیر که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، می توانید بی خوابی تان را برای همیشه و بدون دارو درمان کنید (کلیک کنید)

درمان کامل یی خوابی بدون دارو

درمان بی خوابی بدون دارو با 77 روش علمی و قطعی (برای شروع درمان، اینجا کلیک کنید)


 

5 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا