خواب و حافظه | ارتباط بی خوابی و مشکلات حافظه

0 416

حافظه کوتاه مدت و خواب

 

هیپوکامپ بخشی از اصلی ترین ناحیه مغز (سیستم لیمبیک) است و نقش مهمی در تثبیت و انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت ایفا می کند.

حافظه هیپوکامپ شامل فراخوانی اطلاعاتی است که در طول هفته گذشته فرا و به کار گرفته اید. یکی از مهمترین وظایف خواب، تثبیت حافظه در هیپوکامپ است. به عنوان مثال، اگر شما در حال یادگیری یک زبان جدید هستید، در ریاضیات فصل جدیدی را آغاز کرده اید یا در حال بازی کردن یک ویدیو گیم جدید هستید، تنها در صورتی که خواب کافی داشته باشید، بر کسب مهارت های جدید تسلط می یابید.

 

حافظه بلند مدت و خواب

حافظه بلند مدت شدیداً تحت تاثیر محرومیت از خواب است. در ابتدا ممکن است احساس کنید فراموشکار شده اید، اما به مرور، زمان بیشتری را صرف ذخیره خاطرات جدید خواهید کرد که بر فراخوانی های لازم برای یادگیری و کار تاثیر می گذارد.

 

حافظه کاری و خواب

 

مهمترین عملکرد مغز انسان، حافظه کاری به شمار می رود. ما نسبت به همه حیوانات متمایز هستیم. این وجه تمایز شامل توانایی دریافت اطلاعات، حفظ آن و اتصال آن به اطلاعاتی که قبلا آموخته اید می باشد.

به عنوان مثال، هنگامی که در حال رانندگی در خیابان هستید، از میزان متناسب فشار برای پدال گاز استفاده می کنید و در عین حال خودروهایی که مقابل شما قرار گرفته اند و تابلوهای هشداردهنده ای که از کنارشان رد می شوید را مشاهده می کنید، و در خلال همه اینها در حال بررسی این هستید که به کجا می روید.

هنگامی که حافظه کاری شما در سطح بالا عمل کند، شما در منزل، مدرسه یا محل کار به خوبی عمل خواهید کرد. اما هنگامی که حافظه کاری ضعیف باشد، شما بی نظم، حواس پرت، فراموشکار و گاهی مضطرب می شوید.
محرومیت از خواب با تأثیر بر زمان واکنش شما، حافظه کاری تان را به خطر می اندازد. هنگامی که چیز جدیدی را مشاهده می کنید، اطلاعات را بررسی می کنید و پیش از اینکه اقدامی کنید از حافظه خود استفاده می کنید.

به عنوان مثال، اگر در بزرگراه در حال رانندگی باشید و ماشین مقابل شما ناگهان توقف کند، بی خوابی زمان واکنش شما را به تاخیر می اندازد و می تواند منجر به تصادف شود.

به دلیل محرومیت از خواب است که بیشتر تصادفات وسائط نقلیه، صبح ها اتفاق می افتد.

همچنین بسیاری از حوادث بزرگ، مانند لکه نفتی اکسون والدز (Exxon Valdez) و انفجار نیروگاه هسته ای چرنوبیل (Chernobyl)، از محرومیت از خواب مسئولین این پروژه ها نشات گرفته بودند.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x