خروپف و خرخر | خرناس از علت تا درمان

0 163

خروپف و خرناس

 

خروپف مشکلی شایع است که می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه در مردان و افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر دیده می شود
خروپف همچنین با افزایش سن بیشتر دیده می شود.

خروپف گهگاهی و دیر به دیر معمولا خیلی جدی نیست و اغلب مزاحمی برای شریک زندگی شما نیست.

با این حال، اگر شما دائما در حال خروپف هستید، نه تنها الگوهای خواب افراد نزدیک را مختل می کنید، بلکه با خروپف های مکرر, شما نیز کیفیت خواب خود را مختل می کنید.

 

بهترین درمان خرخر
علت خروپف چیست؟

خروپف زمانی رخ می دهد که جریان هوا از طریق دهان و بینی از نظر فیزیکی محدود شود.
جریان هوا می تواند توسط ترکیبی از عوامل کم شود، از جمله:

راه هوایی بینی: برخی افراد فقط در طول فصل های آلرژی و یا زمانی که دارای عفونت سینوسی هستند دچار خرخر میشوند. ناهنجاری بینی مانند جداره متخلخل (تغییر ساختاری و سوراخ در دیواره وسطی بینی) یا پولیپ بینی نیز باعث انسداد راه بینی و خروپف می شود.

ضعف ماهیچه های گلو و زبان: ماهیچه های گلو و زبان می توانند بیش از حد شل باشند، که این موضوع آنها اجازه می دهد سقوط کنند و راه هوایی را ببندند.
این موضوع می تواند با خواب عمیق، مصرف الکل یا استفاده از برخی از قرص های خواب آور تشدید شود. پیری طبیعی نیز باعث شل شدن بیشتر این عضلات می شود.

بافت های بزرگ اطراف گلو: اضافه وزن و گردن چاق می تواند بافت های بزرگ اطراف گلو ایجاد کند. معمولا هرچه گردن چاق تر باشد خروپف و انسداد راه هوایی شدیدتر است.

همچنین کودکان مبتلا به لوزه های بزرگ و آدنوئید های بزرگ نیز اغلب دچار خروپف می شوند.

و اما چرا صدای خروپف ایجاد میشود: وقتی راه هوایی تنگ باشد و هنگامی که زبان و بافت های نرم انتهای گلو دچار ارتعاش و ضربه زدن به یکدیگر شوند، راه هوایی مسدود می شود و این باعث خروپف می شود.

خطرات سلامتی مرتبط با خرخر

خروپف می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی یعنی سندرم آپنه انسدادی خواب باشد.

آپنه انسدادی خواب باعث چندین مشکل زیر می شود

از جمله:

قطع تنفس (از چند ثانیه تا چند دقیقه) در طول خواب ناشی از انسداد جزئی یا کامل یا راه هوایی

بیداری مکرر از خواب، حتی اگر شما آن را درک نکنید

کیفیت خواب کاهش می یابد و بیدار شدن های مکرر از خواب شبانه باعث الگوی دائمی محرومیت از خواب می شود و باعث می شود زمان بیشتری صرف خواب شود و در واقع اغلب زمان خواب ممکن است تلف شود حتی اگر فرد متوجه ش نشود. در واقع اغلب افرادی که تا سرشان را می گذارند خوابشان می برد دچار این حالت و دچار محرومیت جدی از خواب هستند حتی اگر به ظاهر 8 ساعت در شبانه روز بخوابند.

فشار بر قلب بصورت طولانی مدت به دلیل آپنه انسدادی خواب معمولا منجر به فشار خون بالا می شود و ممکن است باعث افزایش ضربان قلب و همچنین افزایش جدی خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی شود.

خواب بی کیفیت شبانه که موجب خواب آلودگی در طول روز می شود و می تواند باعث کاهش کیفیت زندگی شما شود و خطر تصادفات اتومبیل را بسیار افزایش دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.